Obec Hrabová - oficiální stránky obce

Muzeum Selská světnice

Na jaře roku 2012 začalo vznikat v prvním patře budovy Hrabovského lihovaru malé muzeum. Většina předmětů ze sbírky paní Heleny Šafářové byli z půdy a stodol uspořádány do dvou velkých místností a tak vznikla starobylá domácnost připomínající návštěvníkům život na vesnici začátkem 20.století.

V první části expozice najdete hospodářské předměty, které naši předkové používali v zemědělství, lesnictví, ale také v čase volna, jak dokazuje zvětšovák na fotografie z doby protektorátu, psací stroj, nebo hudební nástroje a knihy.

Místnost druhá představuje vesnickou světnici vybavenou vším potřebným k chodu domácnosti v době, kdy celá rodina prakticky obývala jeden pokoj. Kamna, stůl a židle, kredenc, postel, skříň i šicí stroj jsou rozmístěny tak, že se našel prostor pro dětský koutek s hračkami a mini "koupelna", dost odlišná než jak ji známe dnes. Vše doplňuje vybavení kuchyňského porcelánu, skla, kameniny i smaltu, nechybí žehličky, váhy a rádia, dobové fotografie a oblečení, ve kterém vás budeme pro pobevení také provázet.

Těšíme se na všechny, kterým kouzlo sterých časů má stále co říct a rádi se v dnešní uspěchané době na chvíli zastaví a ohlédnou zpět do časů našich babiček a dědů.

 

Otevřeno bývá ve sváteční a předem domluvené dny.

Marcela Šafářová - tel.: 605 212 561

Návštěva v muzeu